Bezpieczeństwo użytkowników instalacji elektrycznych
Środki ochrony przed porażeniem prądowym
Każdy z nas chce, aby jego instalacja elektryczna była możliwie bezpieczna. Dlatego w instalacjach elektrycznych stosujemy różnego rodzaju środki ochrony dla równoczesnej ochrony przed dotykiem pośrednim i dotykiem bezpośrednim. Często jest to ochrona za pomocą tzw. napięć bezpiecznych. Zależnie od istniejących warunków są to napięcia do 50V lub do 25V.
Napięcie bezpieczne to m.in.:
- SELV(Separated or Safety Extra-Low Voltage)-obwód o bardzo niskim napięciu bezpiecznym;
- PELV(Protected Extra-Low Voltage)-obwód o bardzo niskim napięciu ochronnym;
- FELV(Functional Extra-Low Voltage)-obwód o bardzo niskim napięciu funkcjonalnym.
Jednak powyższych napięć nie stosujemy raczej w mieszkaniach i gospodarstwach domowych. Tutaj z pomocą przychodzą nam inne środki ochrony przed dotykiem bezpośrednim jak izolacja podstawowa lub stosowanie obudowy posiadającej co najmniej IP20. Uzupełnieniem tych środków jest stosowanie wyłączników ochronnych różnicowoprądowych na prąd zadziałania do 30 mA.
W przypadku ochrony przed dotykiem pośrednim możemy wykorzystać systemy samoczynnego wyłączenia lub izolację klasy II.
Zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników
Bezpośrednie porażenie prądowe może doprowadzić do wstrząsu z utratą przytomności i bezdech, a w miejscu porażenia może pojawić się oparzenie. Wielkość obrażeń zależy od wysokości natężenia i napięcia prądu. Przez ciało człowieka może płynąć długotrwale prąd do 30mA, bez bezpośredniego zagrożenia wystąpienia migotania komór sercowych. Im wyższe napięcie tym większy prąd płynie przez ciało człowieka zwiększając niebezpieczeństwo powstania takich powikłań.Dlatego też należy ograniczyć czas płynięcia prądu przez ciało człowieka stosując szybkie samoczynne wyłączenia zasilania.
A czy Twoja instalacja elektryczna jest bezpieczna?
Zapoznaj się również z wpisem dotyczącym dlaczego Nie dostaniesz odszkodowania bez elektryka?
Najnowsze komentarze