Zbliżają się pioruny! Po co instalacja odgromowa? cz.2
Kolejna porcja ciekawostek na temat burz i piorunów
#6. Piorun kierowany
Wydaje się, że nie mamy wpływu na miejsce uderzenia pioruna. Ale czy to prawda? Naukowcy opracowali metodę, dzięki której mogą część piorunów skierować w ustalone miejsce. Jak to jest robione? W ustalonych “korzystnych” warunkach wystrzeliwana jest w powietrze mała rakietka ciągnąca za sobą drut do planowanego miejsca uderzenia. Piorun chętnie korzysta z takiej “autostrady” do Ziemi ( opór powietrza jest zdecydowanie większy niż drutu ). Błyskawica przez rakietę i drut uderza w ustalone miejsce na Ziemi. Oczywiście rakieta i drut rozpływają się w powietrzu po uderzeniu:)
#7. Darmowa energia?
Piorun to nawet 100 milionów voltów! Jednak to nie napięcie jest dla nas takie groźne jak natężenie. Prąd takiego średniego pioruna to 30-50kA (czyli tysiąckrotnie więcej niż prąd pobierany przez urządzenia elektryczne w naszych domach ). Szacuje się, że całkowita energia uwolniona pioruna to 140kWh. Średnio telewizory 42″ pobierają ok 200W. Dzięki energii pioruna mielibyśmy ponad miesiąc ciągłego oglądania za darmo
#8. Złapać piorun
Chociaż możemy skierować piorun w wybrane miejsce, to nadal mamy problem z odzyskaniem energii z “gniewu Zeusa”. Energia z błyskawic podczas średniej burzy wystarczy do zasilenia małego miasteczka przez kilka miesięcy. Jednak aktualnie nie posiadamy żadnego urządzenia zdolnego do pochłonięcia tak dużej energii w tak krótkim czasie. Nasze baterie w telefonach potrzebują kilka godzin ładowania i starczają zazwyczaj na 1-2 dni użytkowania( mowa o smartfonach).
#9. Pioruny kuliste
Pioruny kuliste są wyjątkowo niebezpieczne. Chociaż wszyscy wiedzą, że taka forma pioruna istnieje to naukowcy bazują jedynie na hipotezach i przypuszczeniach. Piorun kulisty ma zdolność przenikania przez materię i może zmieniać kolory.
#10. Głośno
Grzmot pioruna huczy z natężeniem 120dB – to jak hałas startującego myśliwca. Kilka minut takiego dźwięku wystarczy by uszkodzić ucho wewnętrzne i stracić słuch. Dźwięk w powietrzu przemieszcza się z prędkością 330m/s. Wystarczy zatem, że po zobaczeniu błyskawicy na horyzoncie policzymy czas do momentu usłyszenia dźwięku. Czas ten podzielony przez 3 to odległość jaka dzieli nas od miejsca uderzenia pioruna, wyrażona w km.
Najnowsze komentarze